Série a povídky na pokračování

V tomto článku nepřímo reaguji na úvod jedné knížky, od které neznám jméno ani autora, ale to je jedno.
V tom úvodu bylo psáno něco o sériích, povídkách na pokračování nebo mnohadílných knížkách odehrávajících se v jednom světě. Jsou /prý/ tak populární proto, že si autor nemusí vymýšlet stále další a další světy, může psát bez přestání o těch samých postavách a všechny díly těchto literárních útvarů jsou stejné. Takové povídky nepřinášejí čtenáři žádný požitek z objevování nových světů, postav ani nových vzorců chování. Navíc umožňují autorovi napsat knížku /povídku/ rychleji, může navíc produkovat další a další knížky jako na běžícím páse. V závěru všechny věci na pokračování označil jako zlo, kterému se musí obloukem vyhnout, pokud chce zůstat „kvalitním autorem“.
Ha.
Vy víte, že píšu-nepíšu povídku o Arlanovi, mající několik pokračování a je stále nedokončená, takže si beru takový článek jako nepřímý útok na mou osobu a některé z mých oblíbených vícedílných povídek od jiných autorů. Takové věci nejsou zlé.
Nejsou zlé pro autora, protože mu umožňují více si pohrát se světem, s kterým pracuje, pečlivě domalovat psychiku postav a promyslet si vzorce jejich chování. Pokud je to svět, ve kterém platí jiné fyzikální zákony /Zeměplocha, …/, autor je může rozvinout, zvláště když si přečte pár tun referenční literatury. Hrdinové se změní v závislosti na prožitých zkušenostech, jsou lidštější a chovají se více logicky.
Občas povídce prospěje to, když si napíšete několik přípravných povídek o tom, co hrdina dělal předtím, než se dostal do situace popsané v hlavní povídce, proč se chová přesně takto a proč je ten a ten jeho nepřítel. Hrdinovi to prospěje, autorovi také.
.
A knížka povídek, ve které se tento úvod objevil, mě překvapila.
Překvapila mě tím, jak text a příběhy v ní popírají úvod, za kterým si spisovatel, zřejmě začínající, stojí. Hrdinové se chovali nelogicky, občas popřeli fyzikální zákony, světy i profily postav byly ploché. Někteří hrdinové byli téměř stejní, možná proto, že autor chtěl to pokračování napsat, ale nezkušeně ho zakryl jiným jménem postavy.
.
Takže…
Mnohem milejší mi bude, pokud si ten svět promyslíte, můžete si jej ozkoušet v jiných povídkách, které nemusíte publikovat. Ke světu se klidně vracejte, nechte postavy dozrát a překvapit čtenáře, ale nepište sáhodlouhé ságy, kde se děje pořád to samé. Povídku si po sobě přečtěte, klidně ji překopejte od základů. A, prosím, neprodukujte nedomyšlené a placaté světy jako na běžícím pásu.
A nepište o Alfě Centauri, tam je již plno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>